Binalarda Konfor ve Tasarrufu Arttırma Adına Dış Cephe Mantolama

Binalarda Konfor ve Tasarrufu Arttırma Adına Dış Cephe Mantolama

Yapılarda enerji tasarrufu sağlamak ve konforu artırmak amacıyla yapılan dış cephe mantolama her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Mantolama işlemi, binanın bütün dış yüzeyinin komple kaplanmasını gerektirir. Bu işlem, yapı içinin hava almasını sağlarken dışarıdaki havanın içeri girmesini engeller.  Daha az enerjiyle ısıtma ve soğutmanın yapılmasına imkan tanır. Mantolama malzemeleri ısı yalıtımının yanında ses ve nem yalıtımı da sağlar. Aynı zamanda yapıların sağlığını artırarak ömrünü uzatır. Her geçen gün zenginleşerek gelişen inşaat sektöründe dış cephe mantolama malzemesi olarak genellikle taş yünü, cam yünü veya strafor tercih edilir. Bu tercih istenen verimin alınabilmesinde oldukça önemlidir. Strafor, maliyet olarak daha ekonomik olabilir. Fakat taş yünü veya cam yünü maliyeti yükseltmekle beraber mantolama kalitesini de yükseltir. Uzun vadede daha çok avantaj sağlar.

Dış Cephe Mantolama Eski Binaları Yeniler

mantolama-uygulama-870x450

Dış cephe mantolama sadece yeni yapılara değil eski yapılara da uygulanabilir. Bunun için bina dış yüzeydeki bütün çıkıntılardan arındırılmalı, anten, aksılık benzeri uygulamalar sökülmelidir. Bundan sonra seçilen mantolama malzemesiyle bina baştan aşağı sarılmalıdır. Bu aşamada balkon çıkıntıları, merdiven köşeleri, varsa yangın merdiveni bağlantı noktaları ekstra hassasiyet gerektirir.

Dış Cephe Mantolamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başarılı bir dış cephe mantolama enerji giderini ve maddi gideri yarı yarıya düşürebilir. Bunun için malzeme seçimi kadar mantolama yapan ekibin ustalığı da önemlidir. İyi bir usta iyi bir malzemeyle çok kaliteli bir iş çıkarabilir. Mantolamanın son aşaması ise sıvadır. Mantolama üzerine yapılacak sıva malzemesinin seçimi de mantolamada kullanılan malzemeye uygun seçilmelidir. Sıva yapıldıktan sonra bütün yapı istenen renge boyanabilir. Bu bina sakinlerinin tercihi ve zevkine bağlıdır.

Bir önceki yazımız olan Dış cephe Montalama ve Yararları başlıklı makalemizde dış cephe mantolama hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları