Binaların Uzun Ömürlü Olması İçin Su Yalıtım Malzemeleri

Binaların Uzun Ömürlü Olması İçin Su Yalıtım Malzemeleri

Duvarı nem insanı gam yıkar sözünün pratik hayatta karşılığı vardır aslında. Yapılan araştırmalar suyun hem temizleyici, hem de çözücü özelliğini ortaya koymuştur. Hal böyle olunca da su binalarda, yapı ürünlerinde önlenmesi gereken veya kontrol altında tutulması gereken bir unsurdur. Bu tip istenmeyen unsurlara karşı binalarda veya yaşam alanlarında uygulanan yöntemlerin tamamına yalıtım denmektedir.

Yalıtım ısıya karşı yapılabileceği gibi suya karşı da yapılabilmektedir. Isı yalıtımı için kullanılan malzemelerde temel mantık ısı ile duvar arasında bir bariyer kullanmaktır. Su yalıtımında da mantık aynıdır. Yani su ile sudan etkilenmesini istemediğimiz unsurların arasına mutlaka su yalıtım malzemeleri koymak gerekmektedir. Bu oluşturulan bariyerin suyu önlemesi, engellemesi veya tahliye etmesi gerekmektedir. Ancak bu ısı yalıtımında olduğu kadar basit değildir. Su akışkan yapısıyla çok kolay başa çıkılacak bir unsur değildir.

Onduline Su Yalıtımı

su-yalitimi4Suyla iyi baş edebilmek için mühendisler çok farklı çözümler ortaya koymuşlardır. Bunlardan birisi olan membran şu an için en kalıcı ve dayanıklı çözümdür. Bu membran denen yalıtım malzemesi binaların dışında, çatı katlarında, temellerinde kullanılabilmektedir. Ayrıca bahçeli evlerde, bodrum katlarında mutlaka kullanılması gereken membran en etkili su yalıtım çözümüdür. Polimer bir yapıdan oluşan membran ısı ile montajlanarak kolay uygulama olanağı vermektedir. Bu yönüyle membran su yalıtım malzemeleri içinde çok ayrı bir yerde durmaktadır. Ayrıca büyük inşaatlarda, temel uygulamalarında da kullanılabilen membran reçine ile uygulanan bir yapı malzemesidir. Köprü, viyadük gibi su tutmaması gereken ortak kullanım alanlarında da kullanılan bu yapı çözümü çok dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Membran ve Ziftli Kağıt ile Su Yalıtımı

Çekmeye ve kopmaya dayanan membran kalıcı olan su yalıtım malzemeleri grubundadır. Bunun yanı sıra astar kullanımı da çok önemli bir su yalıtımı sağlamaktadır. Duvar veya metal ile su arasında bir tampon oluşturmaktadır. Suyu içine almayan ve suyun duvara temas etmeden tahliyesine imkân sunan ucuz ve kolay uygulanabilir bir sistemdir. Tüm bu ürünler ile binalarda veya yaşam alanlarında su yalıtımı yapmak çok kolay ve çok ekonomiktir.

Bir önceki yazımız olan Su Yalıtım Malzemeleri Ne Derece Etkilidir? başlıklı makalemizde su yalıtım, su yalıtım malzemeleri ve yalıtım hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları