Cam Yünü Ne İşe Yarar?

Cam Yünü Ne İşe Yarar?

Cam yünü, silis kumunun yüksek sıcaklıkta eritilerek elyaf formuna getirilmesi ile oluşur. Farklı yapılarda ve farklı boyutlarda imal edilebilmesi cam yünü ürünlerimize çok geniş bir kullanım alanı yaratmıştır. Peki cam yünü ne işe yarar? Öncelikle cam yünü inşaat sektöründe bir yalıtım malzemesi olarak dikkat çeker. Yapıların cephelerinde ve çatılarında yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Elbette yapılar dışında birçok tesisatta, makinede de kullanılabilmektedir. Tesisatlar da ve borularında ses ve ısı yalıtımı sağlamak için kullanılır. İçerideki sesin ortama yansımasını engeller.

Cam Yünü Ne İşe Yarar?

Cam Yünü Ne İşe Yarar ve Yalıtım Özellikleri Nelerdir?

Cam yünü ne işe yarar? Cam yünü esas olarak yapıların dış duvarlarında, betonarme duvarların iç yapılarında kullanılır. İç bölme ve komşu duvarlarda kullanılır. Merdiven ve asansör boşlularının çevresinde yer alan duvarlarda kullanılır. Her türlü ahşap, metal ve sandviç panel çatılarda kullanılır. Ahşap binalarda iç bölgede kullanılır. Bütün bu uygulama alanlarında cam yününden beklenen temel performans ses yalıtımı ve ısı yalıtımıdır. Yapısı itibariyle yangına karşı da son derece mukavemetli olan cam yünü yanmaz özelliği sayesinde yapıları güvende tutmaktadır. Ayrıca dışardan gelecek soğuk ve sıcak havanın içeriye girmesini engeller ve kış aylarında daha kolay ısıtma; yaz aylarında daha kolay serinletme imkanı verir. Yapıların içerisindeki havanın korunmasını sağlar.

Cam Yünü Ne İşe Yarar? Hangi Alanlarda Tercih Edilir?

Cam yünü birçok stüdyo tarzı alanda akustik düzenlemeye yardımcı olur ve yapılarda ses yalıtım yönüyle de tercih edilir. Özelikle kalabalık şehir hayatında cam yünü ile donatılan yapılar çok daha sessiz, çok daha sakin olmaktadır. Kişilere rahat bir ortam sağlamaktadır. Cam yünü ne işe yarar sorusunun cevabı daha da arttırılabilir.

Bir önceki yazımız olan Sandviç Panel Modelleri başlıklı makalemizde sandviç panel 3 hadve modelleri ve tekiz izocam panel modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları