Cam Yünü Özellikleri

Cam Yünü Özellikleri

Günümüzde ısı yalıtımı inşaat sektörü içerisinde en çok önem verilen konular arasında yer almaktadır. Özellikle yapılan yasal düzenlemeler ile birlikte zorunlu hale gelmesi sayesinde daha fazla önem verilen konular arasında yer almaktadır. Isı yalıtım işlemleri için farklı malzemeler kullanılmaktadır. Farklı özelliklerle üretilmekte olan ısı yalıtım malzemeleri farklı alanlarda tercih edilmektedir. Bu yalıtım malzemelerinden bir tanesi de cam yünüdür. Cam yünü, özel silis kumunun çok yüksek derecelerde işlenerek elyaf haline getirilmiş bir ısı yalıtım malzemesidir. Avantajları ve özellikleri sayesinde cam yünü kullanım alanları diğer ısı yalıtım malzemelerine göre geniştir.

Cam Yünü Özellikleri

Cam Yünü Özellikleri

Cam yünü üretiminde ve işlenmesinde yüksek ısılardan geçirilmektedir. Elyaf haline gelmiş olan cam yünü bu özelliği ile ısı geçirgenliği çok düşük olmaktadır. Bükülebilir ve kesilip şekil verilebilir bir yapıdadır. Alev almama ve yanmama özelliği ile dikkat çekmektedir. Uzun yıllar kullanılması durumunda dahi deforme olmadan kalabilmektedir. Cam yünü kullanım alanları farklı kullanım amaçlarına göre değişebilmektedir. Çürümemesi ve küf tutmaması ile tercih edilen bir üründür. Pas yapmaması ve özellikle böcek gibi canlılar tarafından zarar verilememesi büyük bir avantaj olarak görülmektedir. Doğal maddelerden elde edilmesi sayesinde çevreye zarar vermeyecek bir yapıdadır. Çok soğuk alanlarda buzlanma yapmaması sayesinde dağılmamaktadır.

Cam Yünü Kullanım Alanları

Cam yünü kullanım alanları farklı üretim özelliklerine göre değişim göstermektedir. En çok tercih edilen şilte şeklinde kullanımı ile birlikte çatı yalıtım sistemleridir. Çatı sistemine serilerek kullanılması tercih edilmektedir. Özel üretimleri ile duvar yalıtım malzemesi olarak da kullanımı görülmektedir. Kapalı alanların alt kısımlarında yer alan döşemelerde de sıkça kullanımı görülmektedir. Isıtma ya da soğutma tesisatları için kullanıldıkları bilinmektedir. Bu amaçlar üretilen özel tesisat yalıtım malzemeleri de bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Cam Yünü Yalıtımın Gizli Kahramanıdır başlıklı makalemizde camyünü folyolu, camyünü uygulama örnekleri ve çatı şiltesi izocam camyünü hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları