Çatı Kaplama ve Çatı Malzemeleri Seçiminin Önemi

Çatı Kaplama ve Çatı Malzemeleri Seçiminin Önemi

Yapılarda kaplama açısından en önemli noktalardan birisi çatıdır ve bunun için kullanılan çatı malzemeleri ayrı bir önem arz etmektedir. Kaplama, inşaat ve konut sektöründe önemli bir yere sahiptir. Hem yapıların daha konforlu hem de uzun ömürlü olması için duvar kaplaması en çok başvurulan kaplamalardır. Kaplama yapılması, hanelerde yaşam konforunu arttırdığı gibi enerji ve para tasarrufu da sağlar. Ayrıca binaların estetiğini de arttırır.

Çatı Malzemeleri Kullanım Amacına Uygun Olmalıdır

catimalzemeleri3

Elbette yapıların duvar kaplamalarının önemli olduğu kadar çatı kapmaları da önemlidir. Çünkü binalar bir bütündür ve çatılar dış hava koşullarından en çok etkilenen bölümlerdir. Kar, yağmur, dolu, güneş ve rüzgardan en çok etkilenen yüzeyler çatılardır. Bu yüzden çatıların sağlamlığı çok önemlidir. Mesela en çok karşılaşılan çatı uçma vakasının önlenebilmesi adına seçilecek malzeme kalitesi büyük önem taşır. Çatı malzemeleri olarak genellikle inşaatın yapımında kullanılan malzemeye göre tercih yapılır. Örneğin çelik malzemelerle inşa edilen bir yapının çatı yapımında da yine benzer malzemeden faydalanılır. Bununla birlikte çatı malzemelerinin ve yapı çeşitlerinin seçiminde en çok dikkat edilen, çatıların kullanım amacıdır. Teras çatı ve tavan arası çatı gibi şekillerin malzemeleri daha inşaatın ilk aşamasından göz önünde bulundurulmalı, ona göre malzeme seçilmelidir. Çünkü bu, özellikle son katlarda oturanların kışın soğuğa, yazın sıcağa daha çok maruz kalmalarını önleyecektir.

En çok Tercih Edilen Çatı Malzemeleri

Günümüzde çatılarda da değişik estetik şekiller denenmekte, bu da çatıların modern bir yapıya kavuşmasını sağlamaktadır. Kiremitlerin yerine paneller kullanılmakta, bol çeşitliliğe sahip bu paneller sadece su yalıtımı değil ısı ve ses yalıtımı bakımından da büyük avantajlar sağlamaktadır. Son yıllarda özellikle ondülin malzemenin ve sandviç panelin öne çıktığı görülür. Bunda hem sağlamlık hem verim hem de uygulamada kolaylık öne çıkmıştır. Tabi ki maliyet, çatı malzemeleri tercihinde de etkilidir ve hem ilk yapım aşamasında hem de uzun soluklu kullanımı açısından oldukça ekonomiktir.

Bir önceki yazımız olan Çatı Malzemelerinde Güvenli ve Tasarruflu Seçim başlıklı makalemizde çatı malzemeleri, çatı malzemeleri fiyat ve çatı malzemeleri fiyat listesi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları