Çatı Kaplama Malzemeleri ve Avantajları

Çatı Kaplama Malzemeleri ve Avantajları

Çatılar, bir yapının koruyucu şemsiyesi gibidir ve en iyi çatı kaplama malzemeleri sayesinde bu şemsiyenin inşa edilmesi gerekmektedir. Yapılarda yalıtım malzemelerinin kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Hem binalarda yaşam kalitesinin arttırılması hem de binaların ömrünün uzatılması için yalıtım malzemeleri büyük artı katmaktadır. Aslında binaların en son yapılan parçası olan çatıların donanımı, her iki amaca da hizmet eder. Isınan havanın yükselmesi ile eğer çatı yalıtımı yoksa bütün bina içinde ısınarak yükselen hava dışarı salınır. Ama ısı yalıtımı varsa yükselen hava tekrar binanın içine dönerek enerji tasarrufu sağlar. Aynı şekilde yalıtımlı bir çatı, yağmur, kar damlalarının sesinin, dış dünyanın gürültüsünün dışarıda kalmasını sağlar. İşte tüm bunlar için inşaat sektöründe belirli çatı kaplama ürünleri mevcuttur.

Çatı Kaplama Malzemeleri Çeşitleri

catikaplama-kucukdeveci

Günümüzde kullanılan temel çatı kaplama malzemeleri ve yardımcı elemanları; boyalı trapez saç, rufoline levha, eternit oluklu levha, TY sandviç panel, yalteks shingle, osb levha, ondüline altı strafor, shingle, ondüline levha, onduvilla, boyalı profil, galvaniz saç, polyester aydınlık, isoline levha olarak sıralanabilir.

Çatı Kaplama Malzemeleri Çeşitlerinin Özellikleri

Temel çatı kaplama malzemelerinden birisi olan sandviç panel hem etkili bir ısı, ses yalıtım imkanı sunduğu için hem de ekonomik ve uygulaması kolay olduğu için çok tercih edilir. İstenen ebatlarda üretilebildiği için hızlı montajlamaya da elverişlidir. Shingle ise hafif olması, kolay yapıştırılabilir olması ile öne çıkan bir malzemedir. Olumsuz hava şartlarına dayanıklılığının yanında farklı renk seçenekleriyle dekoratif bir görüntü sağlamaktadır. Galvaniz saç, az malzemeyle çok alan kaplama imkanı sunar. Bu da hem ekonomik kazanç hem de zaman kazancı sağlar. Boyalı trapez saç, renk ve form çeşit zenginliği ve istenilen uzunlukta üretilebilmesi yönüyle tercih edilir. Eternit oluklu levha, ateşe, neme ve dış etkilere dayanıklı, ısı, ses, nem yalıtımını birlikte sunan bir malzemedir. Polyester aydınlık ise güneş ışığını içeri geçirmesi sayesinde aydınlık bir ortam sağlar. Diğer çatı kaplama malzemeleri ise dayanıklılığı artırmak amaçlı yardımcı ürünlerdir.

Bir önceki yazımız olan Çatı Kaplama Malzemeleri başlıklı makalemizde çatı kaplama malzemeleri, çatı kaplama malzemeleri fiyatları ve çatı kaplama malzemeleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları