Çatı Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

Çatı Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

Çatı denildiği zaman herkesin aklına bir binayı hava şartlarından korumak amacıyla yapılmış binanın en üst katı gelmektedir. Bu çatının yapımı binanın kullanımına, bulunulan yerim iklim şartlarına veya binanın dekorasyonuna göre farklılıklar göstermektedir. Bu kaplama malzemeleri ne kadar kaliteli olursa o kadar kullanışlı, dayanıklı ve uzun ömürlü olacaktır.

cati-kaplama-malzemeleri-800x450

Çatı kaplama malzemeleri olarak izocam saclar, poliüretan yalıtımlı sandviç çatı panelleri, eternit oluklu levha, onduvilla, onduline altı strafor, OSB levha, galvaniz trapez sac, bordoline shingle, onduline levha, ısoline levha, yalteks shingle, polyester çatı aydınlıkları, rufoline levha gibi malzemeler kullanılmaktadır.

Sandviç Panel Çatı Malzemesi

Çatı Kaplama Malzemeleri kullanım yerlerine göre farklılık göstermektedir. Her biri farklı maddeler kullanılarak oluşturulmuştur. Poliüretan yalıtımlı sandviç panel ısı yalıtımı için üretilmiş, iki yüzü de saç kaplı bir malzemedir.  Eternit levhalar ise kolay montaj edilmekte ve hafif bir yapıya sahiptir. Onduvillalar ise kiremite benzemekte ve özel çivilerle çakılmakta bu nedenle özel bir ekipman gerektirmemektedir. Osb levhalar neme karşı dayanıklı olması nedeniyle çatı ve duvar kaplamalarında ön plana çıkmaktadır. Bardoline ise haff bir malzemedir. Kolay ve hızlı uygulanmaktadır. Isoline levhalar kiremit altlarında kullanılan su yalıtım levhalarıdır. Onduline levhalar ise kimyasal ve biyolojik maddelerden etkilenmeyen oldukça dayanıklı malzemelerdir. Rufoline de ısoline malzemeleri gibi kiremitle kaplı çatılarda kullanılan su yalıtım levhalarıdır. Polyester levhalar ise şeffaf olmalarının yanında tercihe göre renklide olabilmektedir. Doğal aydınlatma sistemi olarak seralarda, sanayide, spor tesislerinde oldukça sık tercik edilmektedir. Yalteks shingle isimli malzeme ise APP ile modifiye edilmiş olan binalarda kullanılmaktadır.

Onduline Çatı Kaplama Malzemesi

Çatı kaplama malzemeleri binanın şiddetli hava olaylarından korunmasını sağlamakta, su geçirmeyen özellikleri sayesinde uzun süre kullanıma imkân vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Uygun Fiyata Çatı Kaplama Malzemeleri başlıklı makalemizde çatı kaplama malzemeleri, çatı kaplama malzemeleri fiyatları ve çatı kaplama malzemeleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları