Çatı ve Kaplama Malzemelerinin Özellikleri

Çatı ve Kaplama Malzemelerinin Özellikleri

İnsanlar evlerini inşa etmeye başladıkları zaman öncelikle yağıştan ve sıcaktan nasıl koruyabileceklerini düşünürler. Bu amaçla çatı kısmının dizaynına büyük önem verilir. Çünkü evin atmosfer özelliğini sağlayan çatı içeriyi dışarıdaki her türlü durumdan korur. Yalıtım sisteminin iyi derecede yapılandırılmasıyla bu durumlardan oluşacak tahribatlar en aza indirgenir.

Çatı sistemleri uygulanırken çeşitli durumlar göz önüne alınır. Binanın coğrafi konumu, iklim şartları, kullanılacak malzemeler, malzemelerin kaliteleri ve uyumları gibi durumlar örnekler verilebilir. Ayrıca farklı özelliklerde ve şekillerde çatı sistemleri vardır.

Kışın oluşabilecek ısı kayıpları ve yazında ısı kazancını önlemek amacıyla çatı sistemi içinde çeşitli yalıtım işlemleri uygulanır. Bu sayede iç ve dış ortamın sıcaklığı dengelenir, küflenme, terleme ve boyaların dökülmesi engellenir.

Sıcak ve soğuk çatı sistemleri dizayn edilirken yalıtım malzemelerinin kullanım sırası değişir. Örneğin soğuk olan için yalıtım tavan ve döşeme üzerinde olur.

Çatı ve Kaplama Malzemelerinin Özellikleri

trapez saç çatı malzemesi

Çatı Malzemelerinde Uygulama ve Fiyat

Sıcak ve soğuk sistemler için belirli katmanlar vardır. Her ikisi içinde ilk olarak kaplama katmanı gelir. Çatının en üst kısmı olan kaplama katmanının görevi çatıyı her türlü yağmur, dolu ve yaz sıcağıyla gelen zararlı ışınlardan korumaktır. Çatı kaplama malzemeleri bu katman için özenle seçilir ve çeşitli kaplama katmanı malzemesi bulunur. Metal esaslı, çimento esaslı, kil esaslı, plastik ve bitüm esaslı olarak katman çeşitleri vardır.

Çatı Kaplama Malzemelerinde Ürün Çeşitleri

Çatı kaplama malzemeleri çeşitli durumlar göz önüne alınarak çatıya uygulanırlar. Metal esaslı olan sanayi yapılarında ve konut çatılarında kullanılan malzeme türüdür. Bu da kendi içinde malzeme ve kaplama türüne göre ikiye ayrılır. Kil esaslı malzeme geleneksel kaplaması olan kiremitlerdir. Çimento esaslı olanlar da isminden de anlaşılacağı üzere çimento kaplamalardır. Plastik kaplama da polikarbonat esaslı levhalar, cam takviyeli poliester rulolar ve polietilen gibi polimerler vardır. Bitüm olan ise doğal taş kaplı rulolar ve organik elyaflı levhalar bulunur. Diğer çatı kaplama malzemeleri olarak da cam, kiremitler ve ahşap kaplamalar örnek verilebilirler.

Çatı sistemi oluşturulurken kaplama sisteminin özenle yapılması gereklidir. Gerek kullanılacak malzemeler olsun gerekse nasıl döşendiği konusu olsun.

Bir önceki yazımız olan Çatı Kaplama Malzemeleri Nelerdir? başlıklı makalemizde çatı kaplama malzemeleri, çatı kaplama malzemeleri fiyatları ve çatı kaplama malzemeleri nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları