Çatı Malzemeleri Hakkında

Çatı Malzemeleri Hakkında

Bir toplumun yeşerdiği yer aile kurumudur. İnsan aile ortamının sıcaklığıyla büyür, yetişir ve hayata katılır. Bu yüzden ailenin manevi ortamı önemli olduğu kadar, bulunduğu yerin koşulları da çok önemlidir. Evlerimizin yapımından dizaynına kadar her adımı, konforla birlikte huzuru da getirebilmektedir. Bu yüzden evin her noktası için önemli çalışmalar yapılmalıdır.

cati-kaplama-malzemeleri-800x450Bir evin ısısı ve konforunu etkileyen en önemli bölümlerinden birisi çatısıdır. Çünkü çatısının kalitesine göre binanın ısı kalitesi belirlenmektedir. Bu noktada çatı malzemeleri konusunda bilinçli davranmak gerekmektedir. Malzemelerin kalitesiyle birlikte doğru kullanımı da önemlidir. Çatı malzemeleri ile ilgili olarak çatı kaplama sistemleri ele alınabilmektedir. Çünkü çatı kaplama, bir çatının yağmur, kar, rüzgâr gibi doğal olaylardan etkisini belirlemektedir. Çok sık karşılaştığımız sorunlardan birisi çatı akmasıdır. Kaplaması iyi yapılmayan çatılarda, bu sorun sürekli gündeme gelmektedir. Isıyla ilgili olan bir diğer konu da çatının ısı yalıtımıdır. Tüm binanın yalıtımını etkileyecek olan yalıtım sistemlerinin doğru uygulanmadığı takdirde ısı konusunda problemler yaşandığını bilmekteyiz.

Çatı Kaplama Malzeme Fiyatları

Çatı malzemeleri, inşaat konusunda en kaliteli ve sağlam malzemelerin kullanıldığı alanların başında gelmektedir. Çünkü çatı, bir binanın en önemli konumlarından biridir. En az alt yapı çalışmalarına verilen önem kadar, öneme sahiptir. Metal, kil, esaslı olmak üzere farklı çatı malzemeleri bulunmaktadır. Bina yapısına ya da ihtiyaca göre seçilmekte olan malzemeler hem nitelik bakımından hem de dayanıklılık açısından farklılaşabilmektedir. Tarihsel sürece bakıldığında çatı kullanımında kiremit çok sık tercih edilen bir malzeme olarak bilinmektedir. Fakat teknolojik gelişmeler, kiremit yerini alacak daha sağlam ve kullanışlı ürünler üretilmeye başlanmıştır.

Çatılarda Uygulama ve Yalıtım Ürünleri

Çatı malzemeleri arasında doğal taşların da kullanıldığını bilmekteyiz. Bu kullanımlar kişisel taleplere göre belirlenmektedir. Fakat doğal taşların ağır yapısı yerine daha kullanışlı ve hafif malzemeler tercih edilmektedir. Bu yüzden ilk olarak hangi binanın, ne tür bir binanın çatısının yapılacağı tespit edilmelidir. Çünkü her bina için aynı çatı malzemesi kullanmak doğru bir işçilik anlayışı değildir. Tercih edilecek firma ile bu ön görüşme yapıldıktan sonra, çatı malzemesi seçimiyle ilgilenilmelidir.

Bir önceki yazımız olan Silis Kumunun Eritilerek Reçineden Üretilen Doğal Isı Yalıtımı başlıklı makalemizde çatı kaplama malzemeleri, çatı malzemeleri ve su yalıtım malzemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları