Çatı Malzemeleri Ne İşe Yarar

Çatı Malzemeleri Ne İşe Yarar

Çatı Malzemeleri, çok geniş bir perspektif içerisinde değerlendirilme şansına sahip olduğu için farklı alanlardaki malzeme gruplarından bahsedebiliriz; zira çatı malzemelerinde kaplama, izole etme, dış yapılardan koruma gibi farklı etki alanları bulunur. Yapıların dış ortam şartlarından korunması adına geliştirilmiş Çatı Malzemeleri, dünyanın var oluğu ilk günden bu güne farklı görsel nesneler içerisinde inşa edilir; fakat yapılan inşa, her zaman aynı görevi ifa eder: yapının sağlıklı kalarak, uzun ömürlü yaşaması. Çatı sisteminden beklenen özellik grubunu ifade etmek için yalnızca su yalıtımını söyleyemeyiz; su yalıtımına ek olarak ses, ısı gibi farklı yalıtım çeşitleri de ifade edilirse tam görev tanımı ortaya çıkar.

Çatı Malzemeleri Ne İşe Yarar

Onduline Çatı Malzeme Fiyatları

Çatı Malzemeleri, çatı örtüsü olduğu zaman oturtma çatı ile askılı çatı olmak üzere iki ayrı gruba ayrılır; fakat temelde her iki sistem ortak şekilde çatıya belirli bir eğim derecesi kazandırır. Askılı çatıdaki makaslar, mevcut yükü karşılarken; oturtma çatının dikmeleri, yükün dağılımı gerçekleştirir. Tarihte ilk kullanılan çatı malzemesi olarak bilinen kiremit, çatının uzun ömürlü be sağlam kalması adına hem ısı hem su yalıtımı gerçekleştirir; ayrıca dünya genelinde en sık tercih edilen kaplama ünitesi olarak dikkat çeker. Kiremidin temel kusuru ise aşırı ağır olmasından dolayı çatıdaki yükü artırması, artan yükün çatıya ve doğal olarak da çatı altındaki yapıya baskı yapması şeklinde ifade edilebilir.

Oluklu Çatı Malzemeleri Tedariği

Çatı örtü sistemlerinde metal örtünün, saçların ya da alüminyumun kullanılması mekanik çağdan sonra başlarken; günümüzdeki gelişmiş yapıların hemen hemen hepsinde bu tip çatılar yer alır. Alüminyum, korozyona karşı herhangi bir korucuya ya da boyaya ihtiyaç duymaz; ayrıca aynı malzeme, rüzgarlı alanlarda sıkça tercih edilir ki malzemede kopma yaşanmasın. Çatı içerisinde veya dışında bulunan panel grupları, çatının yapıyla birleşik halde kalmasını garanti ederken; üretimlerinde yer alan işçilik, uzun ömürlü kullanılmalarını etkileyebilir. Malzeme seçiminde dikkatli davranmak, işçilik uygulamasında gaflete kalmakla açıklanamaz; zira birbirini tamamlamayan ikili, sıkıntı yaratmaktan başka bir şey ifade etmez. Bu bakımdan kiminle alışveriş yapacağınıza dikkat etmeli, iyi bir seçim süreci gerçekleştirmelisiniz.

Bir önceki yazımız olan Çatı Malzemeleri Hakkında başlıklı makalemizde çatı malzemeleri fiyat listesi, çatı malzemeleri fiyatları ve çatı malzemeleri modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları