Çatı Malzemelerinde Güvenli ve Tasarruflu Seçim

Çatı Malzemelerinde Güvenli ve Tasarruflu Seçim

Kentleşmenin getirdiği toplumsal değişimlerden birisi de, insanların iş yerleri harici günlerinin çoğunu evinde geçirmesidir. Apartman yapıların sıklığı, nüfus yoğunluğunun belli noktalarda iskân edilmesi toplumsal yaşantı sıklaştırmıştır. Bu durum, çeşitli konularda tez yığınlarını oluştursa da, özellikle yapı disiplinini ilgilendiren bir çıktıyı da meydana getiriyor. Parametreleri ise biraz daralttığımızda izolasyon, güvenlik, verimlilik, tasarruf gibi birçok etkeni değiştiren, güvenli hissettiğimiz ortamlardaki yaşam kalitesini etkileyen çatı malzemeleri ve çatı sistemlerini ele almamızı gerektiriyor. Özellikle eski yapılardaki, yani belli kalite standartlarının henüz yasal sürece girmediği zamanlarda yapılan binalardaki çatı sistemleri zamana fazla dayanamayıp birçok deformasyonu beraberinde getirmektedir. Bunlar yıpranma, su sızdırma, ısı ve ses yalıtımındaki yetersizlik, verimlik sağlayan daha çağdaş çatı sistemlerini ayak uyduramama, rutubet gibi insan yaşamını doğrudan etkileyen faktörlerdir.

Çatılarda Kullanılan Kaplama Malzemeleri

bardoline_geleneksel_renkler_

Apartman konutlarında bir nebze olsun kendisini gösteren bu olumsuz etkiler, ticari, endüstriyel yapılar ve müstakil konutlarda iyiden iyiye hissettirmektedir. Bunun için gerekli tespitler öncülüğünde çatı malzemeleri değiştirilmeli, periyodik bakıma tabi tutulmalı ve tüm bunlar standartlar ölçüsünde uygulanmalıdır. Verimlilik ve su sızdırma, ısıya karşı dayanıksızlık ve hatta ultraviyole ışınlarına maruz kalma gibi atmosferik etkilerin yol açtığı olumsuzluklar çatı eğitim gibi yağım disiplinleriyle ilgili olduğu kadar çatı malzemeleriyle de doğrudan alakalıdır.

 

Çatı Kaplama Malzemesi Fiyatları ve Uygulama

Ülkemizde konut yapılarındaki çatılar genellikle kiremit kombinasyonu, ahşap zona veya eternit oluklu levha ile kaplanıyor. Ancak gün geçtikçe insanlar “daha yeşil” yaşama idealleriyle daha az bakım tasarruf oluşturan malzemeleri bulmayı hedefledikçe, çatı endüstrisinde yeni eğitimler de ortaya çıkmaktadır.  Metal çatılar pahalı ve profesyonel kurum gerektirmekle birlikte, uzun ömürlü oldukları için belli endüstriyel tesislerde popüler bir çatı malzemeleri seçimi haline geliyorlar. Çatı kaplamasında kullanılan en yaygın metaller alüminyum ve çeliktir, ancak uzman yapı firmaları bakır bir çatı kaplamayı dahi uygulayabilmektedir. Bunun yanında yapının durumuna, kullanım amaçlarına uygun olarak önceden belirlenen kriterler göz önüne alınmakta, malzeme seçimi de bu tespite göre yapılıp uygulanmaktadır. İspanyol fayanslardan kayrak kemerlerine kadar çatı uygulamaları birçok malzemeye göre oluşturulabilir.

Bir önceki yazımız olan Çatı Malzemeleri Binalarınız İçin Oldukça Önemli! başlıklı makalemizde assan panel, çatı malzemeleri ve onduline çatı malzemesi hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları