Dış Cephe Kaplama Nedir?

Dış Cephe Kaplama Nedir?

İnşaat sektöründe gelişen sistemler sayesinde daha rahat inşa edilip ve malzemeden çalınmadığı sürece daha dayanıklı yapılan yapılar doğal çevrede meydana gelen doğa olayları olsun bireyin gerçekleştirmiş olduğu faaliyetler nedeniyle yapılar zarar görmektedirler. Gerek boyaları yok olmakta ya da malzemelerinde yıpranmalar meydana gelebilmektedir doğal olarak. Bireyin de yapılarını daha uzun süre daha yeni ve daha iyi kullanmak için geliştirdiği birtakım sistemler ve yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de ş cephe kaplama yöntemidir.

Ahşap Desenli Betopan

discephekaplama5Dış cephe kaplama yöntemini açıklarsak şunları ifade edebiliriz: binanın yani yapının mimari olarak tarzını korumak için de yapılan dış cephe kaplama sistemleri ayrıca binayı yağmura rüzgâra, kara ve güneşe yani dış hava koşullarına karşı korumaktadır da.  Dış cephe kaplama sistemleri yapıldığında binanın daha doğrusu yapının ses iletimi en aza indirgenir yani bir yandan ses yalıtımı da gerçekleştirilirken bir yandan da ısı ve su yalıtımı da yapılarak binaya biçilen ömür uzatılmaktadır.

Desenli Betopan Levhalarla Kaplama

Dış cephe kaplama malzemeleri seçilirken bu malzemeler binanın tarzına ve yapılış amacına uygun olarak seçilir ve ona göre uygulanır. Ülke bazında baktığımızda Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde genelde ahşap, yalı baskı kaplamaları, granit, aliminyum, doğal taş gibi sistemler tercih edilerek uygulanır. Dış cephe kaplama malzemelerinin özellikleri de önemlidir. Bu özelliklere baktığımızda şunları söyleyebiliriz: malzemeler atmosferin kimyasal etkilerine daha doğrusu doğa koşullara karşı dayanıklı olmalıdır. Genleşmeler ve daralmara karşı zarar görmemelidir. Don olaylarının gerçekleştirilebileceği göz önüne alındığında don olaylarına karşı dayanıklı olarak don etkisiyle bozulmamalıdır.

Taş Desenli Betopan

Kişi binasına dış cephe kaplama yaptıracaksa kısaca ifade edilen bu hususları dikkate almalı ve hatta daha iyi bir araştırma gerçekleştirerek yapısının ömrünü uzatabilecek yöntemleri bulmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Daima Gösterişli Yapılar başlıklı makalemizde dış cephe kaplama, dış cephe kaplama fiyatları ve dış cephe levhaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları