Günümüzde Su Yalıtımı ve Kullanılan Malzemeler

Günümüzde Su Yalıtımı ve Kullanılan Malzemeler

Ülkemizde derin bir yara bırakmış Marmara depremi, Türkiye´deki yapılar ve bunların güvenlik seviyesini sorgulamaya itmiş, üzerinde yeni çalışmalara geç de olsa ön ayak olmuştur. Bu çalışmaların birincil odağı, malzeme kalitesi ve yapı üretimindeki işçi kalitesi olmuştur. Tüm bunlar bir yana, özellikle betonarme yapılardaki direnci en çok tehdit eden unsurlardan birisi korozyondur ve deprem bölgesindeki yapılarda korozyon engelleyici önlemin alınmamış olması gündemde pek yer tutmasa da ihmalin perde arkasındaki isimdir. Ülkemizin deprem ve makul düzeyse yağış alan bölge kuşağında olması korozyon önleme ve su yalıtım malzemeleri üzerindeki önemini de ortaya koyar.

Su Yalıtım Ürün Grubu Fiyatları

onduline3Su yalıtımı, her çeşit yapıların toprak ile temas eden temel ve duvar çevrelerinde, birikinti sonucu oluşabilecek su sızmalarına karşı dış cephe duvarlarında, çatılarda, balkonlarda ve teraslarda uygulanabilecek bir yapı disiplinidir. Bu süreçte kullanılan, her birinin mevcut yapı durumuna ve özelliğine göre değişen materyallerine su yalıtım malzemeleri denmektedir. Çoğu kişinin bildiği gibi son yıllarda yasal işleme girmiş mevzuata göre su yalıtımı olmayan binaya izin verilmiyor. Bunun temel prensibi yapı güvenliğini kapsar. Bunun yanında su yalıtımı uygulamak, bir yapının uzun ömürlü olması, ısı yalıtımı sağlanması, ortam konforunu olumsuz etkileyen küf oluşumunu engellemek gibi yapı ve insan üzerinde etkileri bulunur.

Su İzolasyon Fiyatları

Sağlam yalıtımlı bir yapı oluşturmak için kaliteli işçilik, standart malzeme, ön tespit ve uygulamadaki doğruluk gerekir. Yapının durumu, yağış oranı, çevre etüdü gibi unsurlar önceden belirlenmeli, uygulama bu tespitler neticesine göre yapılmalıdır.

Bina inşaatında su yalıtımı ve bunların kalite standartları, kontrollü bir çevre olan bir bina zarfının oluşturulmasının temel unsurudur. Çatı kaplama su yalıtım malzemeleri, cephe yalıtımı, temeller ve bu yüzeylerdeki delikler su geçirmez ve çoğu zaman da suya dayanıklı olmalıdır. Çatı katlama malzemeleri genellikle suya dayanıklıdır ve eğimli bir çatıdan su atılımı yapmak üzere tasarlanmıştır, ancak buzlanma ve düz çatılar gibi bazı durumlarda çatı su geçirmez olmalıdır. Su yalıtım malzemeleri olarak asfalt veya katran içeren membran, diğer bitümlü su yalıtımı, kauçuk, hipolon, plivinil klorür gibi malzemeler kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Başarılı Yalıtım Çalışmaları İçin Su Yalıtım Malzemeleri başlıklı makalemizde bituline mebran fiyatları ve onduline kırmızı mebran hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları