Isı Yalıtım Malzemelerinden Cam Yünü

Isı Yalıtım Malzemelerinden Cam Yünü

Yüksek sıcaklıklarda silisyum kumunun ergitilerek elyaf haline gelmesi ile meydana gecen cam yünü çatı araları gibi su ile temasın olmadığı bölümlerin yalıtımında kullanılır. Hemen her malzemede olduğu gibi kullanım yerine ve amacına göre yoğunlukları ve boyutları değişebilen levha, boru, şilte ve dökme şeklinde üretilebilen bir yalıtım malzemesidir. Yalıtım malzemelerindeki temel özelliklerinden biri de korozyon ve paslanma yapmamakla birlikte böcekler ve mikroorganizmalar tarafından tahrip edilmeleri çok zordur. Isı yalıtımı, akustik düzenleme ve ses yalıtımı sağlamakla birlikte rutubete ve sıcağa maruz kalması esnasında boyutlarında ve hacminde herhangi bir değişiklik olmaz

Cam Yünü Kullanım Alanları

izocam-fiyatlari

Komşu duvarlarda ve iç bölmede kullanılırlar. Sandviç çatılarda, metal çatılarda ve her türlü ahşap çatılarda, betonarme elemanlarının iç yüzeyinde ve dış duvarlarda her türlü duvarda, yapının asansör ve merdiven boşluklarına bitişik duvarlarda kullanılırlar. Ahşap karkas binaların ses yalıtımı ve içten ısı yalıtımı proje ve uygulamalarında etkin olarak kullanılmaktadır. Ayrıca kullanım dışı olan çatı aralarına şilteler yani camyünü fiyatları ısı yalıtımı amacıyla uygulanabilir yalnız şiltelerin üzeri herhangi bir malzeme ile örtülmemelidir.

Çatı Şilteleri Cam Yünü

Yapılarda sıklıkla kullanılan cam yünü çeşitlerinden biridir. Bir yüzünün alüminyum folyo ile kaplanmış bir şekilde sunulabilmekte hafif, yanmaz ve kaplamasız şiltelerdir. Kullanılan ve kullanılmayan çatı aralarına çelik konstrüksiyon yapılı endüstriyel yapılarda, sandviç çatılarda, tavuk çiftliklerinde ve hayvan barınaklarında kullanılmaktadır. Ayrıca güneş enerjilerinin kolektörlerinde ve depolardaki sıcak su yalıtımlarında kullanılır. Prefabrik boruların soğutma ve ısıtma yalıtımı amacıyla yüksek birim ağırlıkta 1,20 m boyunda borular genellikle cam yününden elde edilmiş olup ihtiyacı karşılamakta ve gerekli destekle birlikte yalıtımı doğru bir şekilde sağlamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Cam Yünü Kullanım Alanları başlıklı makalemizde Cam yünü, Cam yünü fiyat ve Cam yünü nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları