Osb Levha Ne Demek?

Osb Levha Ne Demek?

Türkçede yönlendirilmiş yonga levha anlamına gelen Oriented Strand Board kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşturulmuş olan OSB kısaltması bir yalıtım ve yapı malzemesi olan OSB levhalar için kullanılmaktadır. Açılımı ile birlikte osb levha ne demek bunu öğrenen kişilerin bu malzemenin özellikle son yıllarda inşaat ve yapı alanında olmazsa olmaz malzemelerden biri olduğunu da bilmesi gerekir. Özel tesislerde üretilmekte olan bu levhalar daha çok neme ve darbeye dayanıklı olmalarıyla bilinirler.

Osb Levha Ne Demek Türleri Nelerdir?

OSB malzemesi sahip olduğu dayanıklılık özellikleri ile birlikte farklı kalitelerde üretilmektedir. Bu kalitelere uygun şekilde levhaların yapılmasında kullanılan OSB’ye ver verilen alanlar da değişiklik göstermektedir. 4 farklı derecede üretilmekte olan osb levha ne demek diye bakarken bu türlerdeki OSB levhaların kullanım alanlarını öğrenmek gerekir. OSB 1 ürünleri daha çok palet, kutu, sandık gibi ürünlerin imalatında kullanılırken OSB 2 adı verilen ürünler iç cephelerde duvarlarda ve yer döşemelerinde kullanılmaktadır. OSB 3 genellikle çatı kaplama malzemesi olarak kullanılırken OSB 4 ise beton kalıp malzemesi şeklinde yapı işlerinde tercih edilmektedir.

Osb Levha Ne Demek Özellikleri Nelerdir?

OSB levhalar hakkında osb levha ne demek bunu en iyi şekilde öğrenmek bu malzemelerin kullanıldığı yerlerde ne tür yararlar ortaya çıkardığı ile doğrudan ilgili olmaktadır. Genellikle hafif olarak üretilmekte olan bu ürünler kolay taşınabilir ürünler olması sayesinde nakliye işlemlerinde hiçbir zorluk yaşanmadan istenilen noktalara ulaştırılabilir. Dış görünümleri bakımından incelendiğinde son derece dekoratif çözümler üretebilen bu ürünlerin kullanıldıkları yerde neme karşı kesin bir dayanıklılığı bulunmaktadır. Özellikle inşaat alanında kullanılmasında en çok endişe duyulan böceklenme ve küf durumlarına karşı da en iyi koruma sağlayan malzemelerdendir.

Bir önceki yazımız olan Osb Levha Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları