Plywood Fiyatları Hakkında Bilgi

Plywood Fiyatları Hakkında Bilgi

Genellikle inşaat sektöründe kullanılan bir orman ürünü olan plywood, suya dayanıklı olması ve oldukça sağlam bir yapıda bulunması nedeniyle inşaat sektörü için büyük önem taşımaktadır. Özellikle beton kalıpları hazırlamak için kullanılan bu malzeme, sıvasız kalıp sistemleri için çok uygun bir malzemedir.

Ağaç tabakalarından oluşan plywood fiyatları kullanılan ağaca göre de değişmektedir. Katman sayısı çoğu zaman için tek sayı olacak şekilde üretilebilmektedir.

Plywood Özellikleri

Geleneksel ahşap kalıpların yerini elinden alan plywood filmli ve filmsiz olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu iki unsur arasında ki fark bilinenin tersine, dayanıklılıkla ilgisi olmayıp, sadece beton olan yüzü etkilemektedir. Filmi olan malzemeler sıva kullanılmayacak alanlarda kullanılmaktadır. Sıva yapılacak yüzeylerdeyse filmsiz olan plywoodların kullanılması gerekmektedir. Filmi ve filmsiz olan plywoodlar arasında ki bu durum plywood fiyatları farklılığına da yansımaktadır. Bu durumda doğru yerde doğru malzeme kullanılacağından emin olmalısınız. Sıva uygulanmayacak alana filmsiz malzeme ya da sıva uygulanacak yere de filmli malzeme giderse hem iş uzayacaktır hem de maliyet artacaktır.

plywood4Suyla ilişkisi açısından üç gruba ayrılan plywoodun birincisi, sadece kapalı ve kuru ortamlarda kullanılırken ikincisi rutubete dayanıklı olan, suyla ise sürekli ve doğrudan temas şeklinde olmayan fakat rutubetli ortamlar için birebir yapılmış olan bu plywood  kaplama çeşitlerinin üçüncüsü yani en sonuncusuysa her türlü hava muhalefetine dayanacak şekilde üretilmişlerdir.

Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan plywoodların çeşidine göre plywood fiyatları da değişmektedir. İnşaat sektörünün başlıca kullanım alanlarından olan plywood, bunun dışında dış cephe duvar kaplama, iç cephe, otomobillerde kamyon ve kamyonetlerin kasalarının yapılması gerekmektedir. Denizcilikte de kullanılan plywood özellikle minik teknelerin güvertelerinde ve gövdelerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Plywood Ölçüleri

Ahşaba karşı birçok üstün özelliği bulunan plywood, kusursuz geniş levhaları elde etme şansına sahiptir. Ayrıca tamamen aynı özelliklere göre değerlendirildiğinde tahtadan da kıskanmaktadır. Plywood levhaları çapraz bir şekilde yapıştığından hemen hemen hiç bir şişme yapmamaktadır. Taşıma ve çivileme esnasında yarılma ihtimali çok azdır. Maliyeti de oldukça düşük olan plywood inşaat sekötrünün vazgeçilmezi olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Plywood Fiyatları istanbul başlıklı makalemizde plywood fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları