Plywood Kaplaması ve Plywood Fiyatları

Plywood Kaplaması ve Plywood Fiyatları

Plywood inşaat sektöründe birçok alanda kullanılan bir malzemedir ve özelliklerine göre plywood fiyatları farklılık göstermektedir. İnşaat sektörü, sürekli gelişen ve aynı zamanda zenginleşen bir üretim alanıdır. Her geçen gün yapılarda kullanılan malzeme çeşidi artmaktadır. Ve kullanılan malzemeler de sürekli geliştirilmeye devam etmektedir.

Plywood Kaplaması ve Plywood Fiyatları

Kullanım Alanlarının Plywood Fiyatlarına Etkisi

Plywood, çeşitli ağaçlardan üretilen bir malzemedir. Birçok ağacın malzeme olarak kullanıldığı plywood’da katmanlar oluşturulmakta ve bu katmanlar özel tutkallarla birbirine tutturulmaktadır. Bu sayede hem ağaç özelliğini korumakta hem de yapıştırıcı sayesinde daha etkin özellikler kazanabilmektedir. Katmanların oluşturduğu plywood’un ön ve arka yüzü filmlenmiş veya filmlenmemiş halde satışı yapılmaktadır. Hem ağaç türüne hem de katman sayısına göre plywood fiyatları değişiklik göstermektedir. Yapılarda, zemin kaplamada, duvar bölmesi oluşturmada, çatı kaplamalarında kullanımı oldukça yaygındır. Sudan etkilenmemesi, hafif olması, hazır kalıplar halinde üretildiği için uygulamasının kolay olması plywood kullanım alanlarını genişletmektedir. Bu özellikleri sayesinde ayrıca kargo paketi yapımında, tır, kamyon gibi araçların iç döşemelerinde araçların zarar görmemesi adına da plywood kaplaması yapılmaktadır. Yine suya dayanıklılığı sayesinde birçok deniz aracının yapımında da kullanılır. Çeşitli müzik aletlerinin yapımında, basketbol sahası zemininde ve daha birçok yerde plywood kullanılabilmekte ve oldukça etkin verim alınabilmektedir.

Plywood Çeşitleri ve Fiyatları

Plywoodun kullanım alanının geniş olduğu kadar çeşidi de geniştir. Bu yüzden ağacın türüne göre, film kaplamalı olup olmamasına göre, kalınlıklarına ve katmanlarına göre çeşitli adlandırmaları mevcuttur. Katman olarak, yedi, dokuz, on bir ve on üç katmanlıları mevcuttur. Huş, çam, kayın, ladin, kavak ağaçlarından üretilmiş olanları mevcuttur. Yine piyasada üretildiği ülkelerin adıyla anılan plywood çeşitleriyle karşılaşmak da mümkündür. Bunlar da şu şekildedir: Rus Plywood, Romanya Plywood, Brezilya Plywood, Malezya Plywood, Hindistan Plywood, Endonezya Plywood, Finlandiya Plywood. Tüm bu çeşitlerine ve üretilen ölçülerine göre plywood fiyatları da farlılık göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Doğadan Gelen Malzeme İle Dış Etkenlere Dayanımı Artırın başlıklı makalemizde huş ağacı plywood ve plywood levha ölçüleri hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları