Sandviç Panel Avantajları

Sandviç Panel Avantajları

Günümüz yapılarında kaplama ve yalıtım malzemesi olarak kullanılabilecek birçok ürün bulunmaktadır. Kaplama ve yalıtım ürünlerinin dış ve iç cepheler ile çatıda ayrı ayrı kullanılabilen örnekleri olduğu gibi, aynı anda hem çatıda hem de cephelerde kullanılabilen türleri de mevcuttur. Bu zengin seçenek arasında sandviç panel avantajları sebebiyle ve hem cephe hem de çatı için kullanımının uygun olması ile yaygın bir kullanıma sahiptir. Üstelik çelik yapılar ile prefabriklerde de sandviç panellerin avantajlarından yararlanılabilmektedir.

Sandviç Panel Avantajları Nelerdir?

Sandviç paneller yalıtım özelliği bulunan bir dolgu malzemesinin iki sac ya da benzeri nitelikte malzeme arasına sıkıştırılması ile elde edilen ürünlerdir. Bu özelliğinden dolayı sandviç panel avantajları arasında ilk sırada yapının ısı, ses ve suya karşı korunmasında sağladığı katkı yer almaktadır. Bu husus iki yönüyle avantajlıdır. Bunlardan ilki yapının olumsuz dış etkenler karşısında bozulmasının önlenmesi, ikincisi ise yapının kullanıcıları bakımından maliyet düşürücü bir etki oluşturulmasıdır. Panelin hem dolgusunda hem de dış kısmında kullanılan malzemenin niteliğinim değişmesi, farklı kalite ve fiyatlarda malzeme elde edilmesini mümkün hale getirmektedir. Malzeme yalıtım dışında inşaat aşamasında da çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bunlardan biri panellerin oldukça hafif olmasıdır. Bu hafiflik, depolama, nakliye ve inşaat hızı ve kolaylığı bakımından etkilidir. Malzemenin hafif olması dayanıklılığına engel teşkil etmemektedir.

Sandviç Panel Avantajları ve Ölçüleri

Sandviç panel avantajları arasında malzemenin ölçüsünün isteğe bağlı olarak değiştirilebilmesi de yer almaktadır. Bu da sandviç panel kullanım alanının genişlemesi ve çeşitlenmesi anlamına gelmektedir. Ayrıca uygulama alanının boyutuna uygun olacak şekilde kolaylıkla kesim yapılabilmektedir. Ölçülerin değişkenliğinin bir başka olumlu katkısı ise, yüzey genişliği ile orantılı malzeme seçilerek inşaat maliyetlerinden ve zamandan tasarruf olanağı elde edilebilmesidir.

Bir önceki yazımız olan Sandviç Panel Ağırlığı başlıklı makalemizde Sandviç Panel Fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları