Sandviç Panel İle Dış Cephe Uygulamalarında Avantaj Yakalayın

Sandviç Panel İle Dış Cephe Uygulamalarında Avantaj Yakalayın

sandvic-panel

Yapı sektöründe, yalıtımdan çatı uygulamalarına kadar pek çok alanda kullanılan sandviç panel, iki ya da daha fazla katlı boyanmış saç galvaniz veya alüminyum levha arasına kullanım alanına göre farklı kalınlıklarda poliüretan uygulanarak yapılmış inşaat malzemelerine denilmektedir. Sandviç panel kullanıldığı alanlarda son derece yüksek bir ısı, su ve ses yalıtımı sağlar. Nem yoğuşmasını tamamen ortadan kaldırarak binada en can alıcı konulardan biri olan rutubetlenmeye engel olur. Bu panellerin istenilen ebatlarda üretilmesi mümkündür. Ancak piyasada kolaylıkla bulunan ölçülerin dışında bir ölçüde üretilmesi istenen durumlarda koşullara bağlı olarak bekleme süresinin varlığından bahsedilebilir.

Yapı olarak kullanılacak yere göre farklı boyut ve kalınlıklarda üretilebilen sandviç panel, yüzey kaplamaları ile de farklı farklı olmaktadır. Bu farklılık en başta, profil kesitlerinde ve şekillerinde kendini göstermektedir. Bina yalıtım malzemesi olarak kullanılacak panellerin uygulanması aşamasında, iç ve dış cephelere montajlarının sağlıklı olarak yapılabilmesi için, montaj plakalarına ihtiyaç duyulur. Duvara sabitlenen plakaların aynı sağlamlıkla panellere de montajlanabilmesi için, panellerin yüzey yapılarının son derece sağlam olması gerekir.

Sandviç Panellerin Üretim Tipleri

Sandviç panellerde de her yapı malzemesinde olduğu gibi gerek TSE normları gerekse Avrupa Kalite Belgesine sahip olması şartı aranmaktadır. Merdiven altı olarak tabir edilen kontrolsüz üretilen sandviç panellerde kullanılan malzemelerin kalitesiz olmasının yanı sıra yanmazlık, neme dayanım gibi özellikler de taşımadığı yapılan araştırmalarla belirlenmiştir. Ayrıca bu panellerin kanserojen malzemelerden yapılması ile sadece inşaat güvenliğine değil insan sağlığına da olumsuz etkileri bulunduğu için kullanılmaması gerekir.

Sandviç Panellerin Kullanım Alanları

Sandviç panellerin yapı sektöründe yoğun olarak kullanılması ile avantajlarının net olarak anlaşılması sonucunda, deprem gibi doğal afetlere son derece dayanıklı bir yapı çeşidi olan prefabrike konut üretiminde de faydalanılmaktadır. Yalıtım konusunda kesin çözümler sunan bu paneller aynı zamanda çatı kaplama uygulamalarında da güvenle kullanılır. Genel olarak çatı uygulamalarında kullanılan panellerin 4 ya da 5 santimlik kalınlıklarda olması avantajlı bir kullanım için yeterlidir.  Uygulama aşamasında kulaktan dolma bilgiler yerine, konusunda uzman bir firmadan alınacak teknik destek ile, uzun yıllar güvenle ve sağlıkla kullanılacak panellere sahip olmak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Çatı Yalıtımları için Sandviç Panel başlıklı makalemizde panel, sandviç panel ve Sandviç Panel Fiyatları zeytinburnu hakkında bilgiler verilmektedir.

İlgili mesajlar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları