Sandviç Panel Renkleri

Sandviç Panel Renkleri

Yalıtım malzemeleri arasında en sık kullanılan ürünlerimizden biri olan sandviç paneller, avantajlı özelliklerine ek olarak farklı sandviç panel renkleri ile de dikkat çekiyor. Panellerin yalıtım malzemesini çevreleyen dış kısmı çeşitli boyalar kullanılarak renklendirilebiliyor ve bu sayede değişik ürünler elde edilebiliyor. Boya farklılığı panellerin dış etmenler karşısındaki dayanıklılığını etkilemesi yönüyle de oldukça önemli.

Sandviç Panel Renkleri ve Polyester Boyalar

Polyester boyalar sandviç panel renkleri oluşturmak üzere en sık kullanılan boyalardır. Bunun nedeni bu boya çeşidinin maliyetinin fazla olmaması ve aynı zamanda renk alternatiflerinin zengin olmasıdır. Kolay ulaşılabilir olması da malzemenin yaygın kullanımının arkasındaki sebeplerden biridir. Bununla birlikte polyester boyanın korozyona, UV ve kimyasallar karşı dayanıklılığı diğer boya türleri ile kıyaslandığında düşük kalmaktadır. Bir başka olumsuz özelliği ise boyanın renk ve parlaklık dayanıklılığının fazla olmamasıdır. Bu durum değişik zamanlarda montajı yapılan paneller arasında ton farklılığı oluşmasına neden olabilir. Ancak yapı malzemesi tercihinizde maliyet unsuru ön planda ise polyester boyalı sandviç panelleri tercih edebilirsiniz. Katkı maddeleri ile mekanik ve kimyasal dayanıklılığı artırılmış polyester boya kullanılan panelleri satın alarak daha dayanıklı bir malzeme elde edebilirsiniz ancak bu özellik maliyeti de yükseltecektir.

Sandviç Panel Renkleri ve PVDF Boyalar

Sandviç panel renkleri elde edebilmek amacıyla kullanılan boya çeşitlerinden biri de PVDF boyalardır. Bu boyalar, polyester boya ile karşılaştırıldığında daha yüksek bir mekanik ve kimyasal dayanım göstermektedir. Bu boyaların en önemli özelliklerinden biri UV dayanımının mükemmel olmasıdır. Bu özelliği dolayısıyla PVDF boya ile renklendirilmiş sandviç paneller renk solmasına karşı uzun süre dayanabilmektedir. Bu boyanın kimyasallar ile leke ve kirler karşısındaki dayanıklılığı da oldukça yüksektir.

Bir önceki yazımız olan Sandviç Panel Ölçüleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları