Su Yalıtım Malzemeleri Neden Önem Taşımaktadır?

Su Yalıtım Malzemeleri Neden Önem Taşımaktadır?

Su yalıtım malzemeleri kullanmış olduğumuz binaların dayanıklılıklarını ve ömürlerini etkileyecek ürünlerin başında gelmektedir. Su yalıtımı sayesinde binalarımızda su ve nem gibi olumsuz durumların yaşanması azaltılmış ve hatta tamamen engellenmiş olacaktır. Özellikle beton binalarda iç kısımlarda yapı destekleyici sistem olarak demir kullanıldığı durumlarda su yalıtımı daha fazla öneme sahip olmaktadır. Demirlerin su teması ve nemli ortamlarda bulunması nedeniyle paslanması ve yıpranması ile ömürleri kısalmakta ve dayanıklılıkları azalmaktadır. Bunun yanında ahşap binalar için su yalıtımı daha önemli hale gelmektedir. Ahşabın suya dayanıklılığı az olması nedeniyle su yalıtımı ihmal edilmemelidir. Sadece dış görünüş olarak değil binaların iç kesimleri içinde su yalıtım malzemeleri önem taşımaktadır.

Su Yalıtım Malzemeleri Neden Önem Taşımaktadır?

Su Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

su-yalitimi4Su yalıtım malzemeleri kullanım türleri bakımından iki alt gruba ayrılmaktadır.  Bu alt gruplar sürülerek kullanılan ürünler ve serpme şeklinde kullanılan ürünler şeklinde belirlenmektedir. Sürülerek kullanılan ürünler astar ve likit membrandır. Bu ürünler boşlukların doldurulması ve uygulanan alana daha iyi işlemesi sayesinde daha iyi sonuç vermektedir. Serpme şeklinde kullanılan ürünler ise izopak membran ve Onduline Bitüline şeklindeki ürünlerdir. Bu ürünler de özel su yalıtım malzemesi içeren döşeme malzemeleridir.

Su Yalıtım Malzemeleri Uygulama Alanları

Su yalıtım malzemeleri türlerine göre farklı uygulama alanlarına sahiptirler. Likit membran ürünleri ağırlıklı olarak teras ve çatılarda, banyo, tuvalet gibi ıslak yüzeylerde, balkon sundurmalarında ve yapıların özellikle kuzey cephelerinde tercih edilmektedir. Ayrıca boyanabilir yüzeylerde boya altına uygulanmaktadır. Paslanabilecek sac gibi ürünlerde de pas önleyici olarak kullanılabilmektedir. Döşeme şeklinde üretilen su yalıtım malzemeleri ise daha çok çatı kaplamalarında, özel mühendislik yapılarında tercih edilmektedir. Özellikle sıcak ve soğuk havalarda kullanılabil olması sayesinde binalarda uygulamasına sıkça rastlanmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Günümüzde Su Yalıtımı ve Kullanılan Malzemeler başlıklı makalemizde membran fiyatları, su yalıtım malzemeleri ve su yalıtımında membran hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları