Su Yalıtım Malzemeleri

Su Yalıtım Malzemeleri

Su Yalıtım İzopak Membranlar

Yaşadığımız binalar iç ve dış etkenlerle zamanla korozyona uğrar ve dayanıklılığını yitirir. Binaların gövde ve kolonlarında tahribata sebep olan en önemli etken su ve nemdir. Bir binanın ömrü normal şartlarda 50 yıldır. Su yalıtımı; binaların daha uzun ömürlü ve konforlu olması için yapılır. Bu da ülke ekonomisine önemli katkı sağlar.  Su yalıtımı insanlar için hem sağlık hem de güvenlik açısından büyük önem taşımaktadır. Su yalıtım malzemeleri kullanılarak yapılmış binanın iç yüzeyinde küf, mantar, rutubet oluşmayacağı için sağlıklı bir yaşam alanı oluşturulmuş olur. Ayrıca su binaların temel aksamlarına zarar vereceğinden deprem gibi sarsıntılarda bu binalar insanların hayatını tehdit edebilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hasar Tespit Komisyonu tarafından hazırlanan raporda, binalardaki eksikliklerin %64’ünde nemin sebep olduğu korozyon yani paslanma tespit edilmiştir. Su yalıtım malzemelerinin kullanımı ile bunun önüne geçilmiş olacaktır.

Su Yalıtım Onduline Membranlar

mebran-fiyatlari-716x450

Su yalıtım malzemeleri, binalarda suyun girebileceği tüm alanlara uygulanır. Binanın temelinden başlayarak, çatı, wc, banyo gibi suyun çokça kullanıldığı yerlere uygulanır.

Su yalıtım malzemeleri öncelikle çok fazla çeşitlilik göstermekle birlikte temelde sürme ve serme tipi olmak üzere ikiye ayrılır. Genel olarak bu malzemeleri; bitüm su yalıtım malzemeleri, epoksi su yalıtım malzemeleri, çimento su yalıtım malzemeleri,  kauçuk su yalıtım malzemeleri, siloksan su yalıtım malzemeleri, akrilik su yalıtım malzemeleri, polimerler su yalıtım malzemeleri, membranlar gibi çeşitleri vardır. Binalardan su ve nemin uzaklaştırılması için daha çok petrol esaslı olan bitümlü malzemeler kullanılmaktadır. Su yalıtımı soğuk ve sıcak uygulama şeklinde yapılır. Soğuk uygulama daha çok sürme işlemlerinde, sıcak uygulama ise serme işlemlerinde uygulanmalıdır. Su yalıtım malzemeleri;  drenaj, temel uygulamaları, banyo ve WC gibi ıslak hacimlerde, dış etkilere devamlı olarak açık teras ve çatılar gibi alanlarda yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Su Yalıtım Malzemeleri Neden Önem Taşımaktadır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları