Taş Yünü Nasıl Bir Malzemedir?

Taş Yünü Nasıl Bir Malzemedir?

Taşyünü özel volkanik kayaçlardan elde edilen bir yalıtım malzemesidir. Volkanik kayaçların yüksek ısı ile işlenerek elyaf haline getirilmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Yaklaşık olarak bin beş yüz derecelere varan bu işleme süreci sayesinde hem ateşe dayanıklı hem de yalıtım özelliği iyi bir yalıtım malzemesi ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan elyaf ürünü kullanılacak amaca uygun olarak şilte şekline getirilebilmektedir. Ayrıca amaca uygun olarak kaplamalı ya da kaplamasız olarak taş yünü çeşitleri üretilebilmektedir. Taş yünü hem ısı yalıtımını hem de ses yalıtımını sağlayabilen bir üründür.

Taşyününün Avantajları

cephe-tasyun-dolgulu

Taşyünü fiyatları doğal yapısı ve diğer özellikleri ile birlikte pek çok avantaja sahip yalıtım malzemesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle kullanılan malzeme ve üretim süreci sayesinde alev almama ve yanmama avantajları ortaya çıkmaktadır. Yalıtım malzemesi olarak kullanımda bu durum büyük önem taşımaktadır. Isı yalıtımına ek olarak ses yalıtımı da sağlaması ile sayesinde birden fazla işleve sahip olmaktadır. Taş yünü dış etmenlere maruz kalması durumunda kolay bir şekilde bozulmayacak bir malzemedir. Böcek ve haşereler tarafından zarar verilmeyecek bir yapıda olması sayesinde uzun ömürlü kullanıma sahiptir.

Taşyünü Uygulama Alanları

Taşyünü sahip olduğu avantajlar sayesinde pek çok alanda kullanılabilen bir malzemedir. Ağırlıklı olarak binaların dış cephelerinde mantolama işlemlerinde tercih edilmektedir. Hem ısı hem de ses yalıtımı sağlama özelliği ile kullanıcılarını memnun etmektedir. Yine aynı özellikler ve ek olarak da alev almaması ve yanmaması sayesinde çatı kaplamalarında taş yünü tercih edilen bir üründür. Çok yüksek derecelere kadar yanmaması sayesinde herkes tarafında talep edilmektedir. Çelik yapılarda yalıtım malzemesi olarak taş yünü sıkça kullanılmaktadır. Taş yünü organik özellikleri sayesinde seracılık alanlarında toprak yerine de kullanılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Taş Yünü Malzemelerin Kullanım Alanları ve Özellikleri başlıklı makalemizde taş yünü, taş yünü fiyatları ve taş yünü özellikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları