Taş Yünü Nedir?

Taş Yünü Nedir?

Taşyünü fiyatları ya da diğer adıyla Kaya Yünü, doğanın birtakım biriktirme faaliyetleri neticesinde mineralce zengin hale gelen kayaç malzemeler bütününden oluşturulur. Volkanik kayaçlar, yeraltındaki tabakalarda oluşan dikey hareketler neticesinde yeryüzüne çıkarak; buradaki dış püskürük taşları meydana getirir. Taşların uzunca bir süre farklı iklim koşulları ile muhatap kalması, ondaki minerallerin zenginleşmesini sağlar ve mevcut halde bulunan mineralli taşlar 1600 derece civarında ısıtılınca elyaf halini alır. Elyaf şekline bürünen volkanik taşlar, Taş Yünü olarak da ifade edilirken; doğal yollarla meydana gelmiş yalıtım malzemesi olarak hem ses hem de ısı ürünlerinde kullanılır.

taş yünü yalıtım

Taşyünü Fiyatları

, tamamen doğal; yani inorganik sistem içerisinde vuku bulduğundan dolayı rutubetlenmeyi de ortadan kaldırır; dolayısıyla ısı, ses yalıtım çalışmalarının yanına rutubete karşı yapılan uygulamaları da ekleyebiliriz. Malzemenin ısıya karşı aşırı dayanıklı olması, yangın riskinin yüksek görüldüğü ya da yangından korunmak istenen bölgelerde taş yününün kullanılmasına vesile olur; ayrıca tamamen ekolojik bir ürün olan kaya yünü, doymuş madde miktarından ötürü suyu çekmez. Suyu çekmeyen malzeme, mükemmel bir iş yaparak suya itici kuvvet uygular; bu yüzden su yalıtımında taş yününün çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz.

Taş yününün suyu itme kuvveti nedeniyle tarım faaliyetlerinde dahi kullanıldığını görebiliriz; hatta son yıllarda yapılan çalışmalar, taş yününün hem sus tutma hem de hava akımı yaratma bakımından epey bir yararlı olduğunu ortaya koyar.

taş yünü kaplama

Mantolamada Taşyünü Levha Avantajları

Taş yününün tamamen inorganik malzemeden meydana geldiği için bozulmalara karşı çok yüksek mukavemet gösterdiğini biliyoruz; dolayısıyla taş yününde insan sağlığına zararlı bakterinin ya da virüsün barınmayacağını anlamak zor değil! Tabi bunca artısıyla beraber tamamen orijinal ürün kullanılması gerektiğini de söylememiz gerekir; ayrıca ürünün uygulama alanları için doğru keşif çalışmasında yer almak, büyük önem taşır. Taş yününün tarımdan rutubeti önlemeye kadar çok farklı alanlarda kullanılması, onun ne derece önemli bir ürün olduğunu ispatlar; fakat bu ispatı ilelebet tutabilmek adına ürünü %100 kalitede kullanacak firmalara ihtiyaç duyulur. İş yapacağınız firmayı araştırmalı, daha önceden yaptığı işleri görerek kararınızı vermelisiniz.

İlgili mesajlar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları