Ülkemizde OSB Levha Uygulama Alanları

Ülkemizde OSB Levha Uygulama Alanları

OSB levha, öncelikle Amerika ve Kanada’da yaygın olarak kullanılmaya başlayan yapı malzemesidir. Bu iki ülkede inşaat endüstrisinde etkili olarak kullanılan yapı malzemesi, daha sonraki dönemlerde dünyada da yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Bu doğrultuda ülkemizde de son zamanlarda yapı sektörü içerisinde en çok tercih edilen yapı malzemeleri arasında yer almaktadır. Sözcük anlam olarak plaka levha ya da yönlendirilmiş yonga levha olarak tanımlanan OSB levha, kullanım alanı oldukça geniş olan bir yapı malzemesi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu bağlamda OSB yapı levha, son yıllarda inşaat firmalarının vazgeçilmez yapı malzemelerinden birisi haline gelmeye başlamış durumdadır.

OSB Levha ve OSB Levhanın Özellikleri

osb-levha-1

Esasında yönlendirilmiş yonga levha olan OSB levha, İngilizce Oriented Strand Board sözcüklerinin ilk harflerinin kısaltması olarak açılımı yapılabilmektedir. Amerika ve Kanada orijinli olarak yapı sektörüne kazandırılan OSB levha yapı malzemesi, Özellikle rutubete karşı dayanıklı olan ve neme karşı oldukça yüksek bir mukavemet gösterebilen bir mobilya ve yapı malzemesi olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Plaka olarak üretilmesinden kaynaklı olarak nakliyesi oldukça kolay olan yapı malzemesi, özellikle inşaat sektöründe yoğun olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra dekoratif olarak da kullanılmaya müsait olan yapı malzemesi, kullanım yelpazesini her geçen gün genişletmektedir.

OSB Levha Yapı Malzemesinin Fiyatları

OSB levha yapı malzemesinin sürekli olarak kullanım alanını genişletmesi ve yapım sektörünün en etkili malzemelerinden birisi haline gelmesi sonucunda; OSB levha yapı malzemelerine olan talebi arttırmaktadır. Bu noktada OSB levha yapı malzemesinin fiyatları dönemsel olarak dalgalanmalar göstermektedir. Özellikle yapı sektörünün hareketli olduğu dönemlerde yapı malzemesinin fiyatları artarken, inşaat sektörünün durgun olduğu dönemlerde fiyatlarda düşüş yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra üretim maliyetindeki değişmeler OSB levha fiyatlarını doğrudan etkiler konumdadır.

Bir önceki yazımız olan Demir Profil Fiyatlarının Yapı Sektörü Üzerindeki Etkileri başlıklı makalemizde boyalı kutu profil, boyalı profil ve boyalı profil fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Demir Profil Fiyatları Camyünü Boyalı Profil Taşyünü Fiyatları Betopan Fiyatları Boardex Fiyatları Galvaniz Saç Fiyatları